10 tipp egy jobb önéletrajzhoz

Amikor új állás után nézünk, szinte minden esetben az önéletrajz a belépőnk: ez az első kép, amit magunkról mutatunk, sokszor ez alapján dől el, hogy behívnak-e egy beszélgetésre. Éppen ezért legfőbb érdekünkben áll, hogy az az önéletrajz jó legyen - de hogyan lássunk hozzá.

Egy jó önéletrajzot összerakni nem bonyolult, ha már egyszer tudjuk, hogyan kell. Igazából annyi a teendőnk, hogy írjuk össze az összes tanulmányunkat, képességünket és tapasztalatunkat, majd válogassuk ki azokat, amik a leginkább megfelelnek a megcélzott állásnak.

 

Az alapok fontosak

 

Nincs konkrét jó vagy rossz módja egy CV megírásának, de az alapvető követelmény, hogy a lényegi infókat mindenképp írjuk bele. Ezek a személyes adataink, elérhetőségünk, végzettségeink, korábbi munkahelyeink, a munkahely szempontjából releváns készségeink, érdeklődési köreink, illetve hobbiaink. Bár felénk nem sűrűn igénylik, egy korábbi főnökünk által írt pozitív hangvételű ajánlás akkor is sokat segíthet, ha ez nem követelmény.

 

A küllem is számít

 

Egy sikeres önéletrajz szépen van összerakva, tisztán kivehető a lényeg és tiszta, hófehér papírra van nyomtatva (már ha nyomtatva adjuk le). Vigyázzunk a struktúrára, legyen könnyen áttekinthető, és a legfontosabb információkat helyezzük az első oldal tetejére, középre, hiszen ide tekint legelőször mindenki.

 

Az online önéletrajzkészítő programok, mint amilyen az Europass is, megoldják helyettünk a strukturálást, ellenben ha egy olyan munkahelyet keresünk, ahol fontos a kreativitás és az egyediség, akkor sokkal ajánlottabb egy egyedi, ránk szabott CV-t készíteni. És egyébként bármilyen munkahelyről is legyen szó, nincs az a konok székely főnök, aki ne kapná fel a fejét egy trükkösen, kreatívan vagy éppen humorosan megtervezett önéletrajz láttán.

Cv Tippek 01 

Maximum két oldal

 

A jó önéletrajz összeszedett, lényegretörő és minden fontos információt egyértelműen tálal. Nem érettségi tételt dolgozunk ki, fölösleges a sok-sok oldalas dokumentációra törekedni. Egy önéletrajz arra való, hogy a leendő munkaadónk tisztában legyen azzal, hogy minden szükséges kritériumot teljesítünk, és behívjon egy állásinterjúra. Nem mellesleg ugyanez a munkaadó vélhetőleg sok-sok önéletrajzot olvas, szorítkozzunk tehát két A4-es oldalra, ha biztosra akarunk menni.

 

Értelmezd az állásajánlatot

 

Egy állásajánlatban rengeteg információ lehet, úgyhogy olvasd át alaposan: jegyzetelj, írd le, mik azok, amiknek biztosan megfelelsz, és melyek azok a feltételek, amiket nem biztos, hogy teljesítesz. Ha például eladásban szerzett tapasztalatot kérnek, akkor teljesen jó, ha te éppen egy sulis nyári munkaként fagyit árultál - még ha apróságról is van szó, releváns lehet a munka szempontjából.

 

Szabd a munkakörhöz az önéletrajzod

 

Amikor már pontosan tudod mik az elvárások, és hogy te ebből mit tudsz teljesíteni, akkor készíts egy önéletrajzot kimondottan erre az ajánlatra. Ne feledd, olyan nem létezik, hogy általános önéletrajz: minden jelentkezés egy lehetséges alkalmazás, úgyhogy ne légy lusta és küldj egy olyan önéletrajzot, ami meg fog felelni az adott munkahely elvárásainak. Nem kell mindig újraírnod mindent, csak figyelj arra, hogy megfelelőek legyenek a részletek.

 

Hozd ki a legtöbbet a készségeidből

 

Ne felejtsd el megemlíteni azokat a tulajdonságaidat, amik kiemelhetnek a többi jelentkező közül. Ha például jó kommunikációs kézséged van, értesz a számítástechnikához, tudsz csapatban dolgozni, könnyen megoldasz problémákat vagy idegen nyelveket beszélsz. A különböző kézségek a legfurcsább dolgokban nyilvánulhatnak meg, úgyhogy gondolj végig mindent, amivel foglalkozol, mert releváns lehet.

 

Hozd ki a legtöbbet az érdeklődési köreidből

 

Írtál valaha a suliújságba? Te szervezed a körzeti focirangadókat? Furcsának tűnhet, de bizony érdekes lehet egy munkaadó számára. Számodra hobbik, kedvelt tevékenységek, de ezek bizonyíthatják, hogy a kézségeidet nem csak felsorolod, hanem valóban használod is őket. Ne említs olyan passzív tevékenyésegeket, mint a tévénézés vagy leginkább magányos hobbik, mert úgy tűnhet, hogy nem vagy társaságba illő ember. Mutasd magad érdekesnek!

 

Hozd ki a legtöbbet a tapasztalataidból

 

Használj pozitív nyelvezetet, amikor leírod a korábbi munkatasztalataid: fejlesztettél, szerveztél, elértél dolgokat - valld is be ezeket. Próbálj olyan, korábbi munkahelyi tapasztalatokat említeni, amik illeszkednek a megpályázni kívánt állás leírásába. És ismét: minden kis részlet segíthet. Ha mondjuk egy nyáron pincérkedtél, az bizony kőkemény csapatmunka, eladási tapasztalat és emberekkel való foglalkozás, írd hát le mindet.

Cv Tippek 02 

Csatolj referenciákat

 

Idegenkedhetsz tőle, de egy ajánlólevél egy korábbi munkaadótól akár döntő szempont is lehet a jelentkezők kiválasztása során. Ha még sosem dolgoztál korábban, akkor egy tanár ajánlása is tökéletes lehet. Ha lehetőséged van rá, két ajánlást is csatolj az önéletrajzodhoz.

 

Tartsd frissen a CV-d

 

Kulcsfontosságú, hogy rendszeresen átnézd az önéletrajzod, és írd bele az új tapasztalataidat, vagy bármit, ami hiányzik. Ha például éppen önkénteskedtél egy keveset, vagy összehoztatok egy nagyobb projektet, akkor említsd meg ezeket - a munkaadók mindig értékelik, ha az állásra jelentkezők a minimálisan elvártnál nagyobb erőfeszítést tesznek.