Milyen ruhát vegyek fel interjúra? Mi illik és mi nem öltözködés szempontjából, ha állásinterjúra készülök? Hasonló kérdések foglalkoztathatják azt, aki épp állásinterjúra készül.
Egy állásinterjú egymagában stresszel jár, mivel mindenki szeretne megfelelni az interjún elhangzott kérdéseknek, egy adott munkakör elvárásainak, ezért sokszor kevesebb hangsúlyt kap az öltözék, amelyben meg szeretnénk jelenni. Mivel nagyon fontos az első benyomás, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy mit öltünk magunkra.
Íme néhány tipp nőknek és férfiaknak, hogy egy kifogástalan megjelenéssel is közelebb kerüljenek álmaik munkájához.
Női viselet nyáron
Az egyik legfontosabb amire figyelni kell, az a feltűnés nélküli öltözet. Az egyszerű, visszafogott viselet komolyságra utal, amire nagy szükség van egy állásinterjún. Ha túlságosan szembetűnő amiben megjelenünk, elvonhatja az arcunkról a figyelmet, igy az általunk elmondottak kevesebb figyelmet kapnak.
Általában állásinterjúra nők számára a kosztüm ajánlott. Felülre az ing a legjobb választás, alul pedig egy hagyományos szoknya – semmiképp sem miniszoknya – amely mindenképp harisnyával javasolt. Ügyelni kell arra, mindamellett, hogy nyáron csökkenteni kell a ruhadarabok számát, bizonyos testrészek mégis fedve maradjanak. Ilyen például a váll vagy a mély dekoltázs, ami nem biztos, hogy jó fényt fog vetni az interjú alanyra. A színek terén inkább a pasztellszínekben érdemes gondolkodni, amelyek egy rendezett megjelenésről árulkodnak. Semmiképp sem célszerű a harsány árnyalatokban való megjelenés: piros, narancssárga, lilla, amelyek túlságosan is elvehetik a figyelmet a fontosabb dolgokról. Az arany és ezüst színek sem alkalmasak állásinterjúra, mivel tolakodó hatást válthatnak ki.
A cipő viseletnél arra kell figyelni, hogy a cipőnek legalább az orra legyen zárt, semmiképp sem javasolt a szandál, papucs vagy akár a teniszcipő. Nem ajánlott a túlságosan magassarkú cipő sem, mivel nem igazán hivatalosnak tűnő ruhadarab. Színben pedig a fehér mindenképp kerülendő, felbonthatja az öltözék összhatását.
Férfi viselet nyáron
Férfiak számára sem kerülendő el az ing, ami mindenképp hosszú ujjú kell, hogy legyen, mivel a rövid ujjú szabadidős érzetet kelthet. Színben ajánlatos a minta nélküli ing, vagy a minimális elegáns mintával ellátott. Ha túlságosan meleg van a zakó vagy a blézer elhagyható, vele együtt a nyakkendő is, hisz az utóbbi főként a zakó kiegészítőjeként szolgál. A nadrág esetében célszerű a hosszú szövetnadrág, semmiképp sem rövid- vagy farmernadrág, mivel egyiksem mutat egy elegáns külsőt.
A cipő tekintetében a teljesen zárt lakk vagy bőrcipő javasolt, nem tanácsos a sportcipő vagy szandál használata. A nadrág és a cipő, valamint a zokni szinének mindenképp passzolnia kell egymáshoz, mivel a szinek harmóniája az interjú alany kiegyensúlyozottságára utalhat.
Női viselet télen
Hidegebb időkben is, nőknél állásinterjúra ajánlatos öltözék a kosztüm. Ha a szövetkabátot sapka, sál, esetleg kesztyű egészíti ki érdemes odafigyelni arra, hogy ezek a kiegészitők egyszínűek legyenek. Tanácsos odafigyelni arra is, hogy felül a világosabb szinek érvényesüljenek, lefele haladva sötétebb árnyalatokat öltve végül a legsötétebb szinben a cipő zárja a harmóniában álló ruhadarabokat.
Cipők terén figyelni kell, hogy semmiképp se bakancsra essen a választás, inkább egy egyszerű csizmára – nem magasszárú - ami színben is talál az öltözékhez.
Férfi viselet télen
A férfiaknál elsősorban kiemelendő a hosszú ujjú ing szövetnadrággal, ami teljes mértékben az alany állásinterjúhoz való komolyságát tükrözi. Figyelni kell arra is, hogy az inget ne váltsa fel pulóver, mivel az nem számit túl előnyösnek egy ilyen alkalomhoz. A zakó visszafogott, egyszerű színben javasolt, s fontos, hogy a színvilága találjon a nadrágéhoz. Nem kell elfeledni azt sem, hogy a matt feketén kivül más szinárnyalat is létezik, akár barna, sötétkék vagy sötétbordó. A kabát sem elhanyagolható kellék hideg időkben, viszont ügyelni kell arra, hogy a választás mindenképp egy elegáns kabátra essen.
A téli férfi cipő választásnál sem tanácsos a bakancs, inkább egy elegánsabb cipő, ami eleget tesz az öltözéknek és a hideget is bírja.
Kiegészítők
A különböző kiegészitők, ékszerek bármennyire is az öltözékhez tartoznak, egy állásinterjún mégis inkább zavaró érzést kelthetnek ha túlzásba viszik őket, hiszen ezáltal elterelhetik a figyelmet fontosabb dolgokról. Például nőknél egy olyan karperec, ami az írást vagy a gesztikulálást hátráltatja, hasonló hatást kelthet. Kivételnek számít az óra és a jeggyűrű. A táskák kiválasztása is odafigyelést igényel, a túl nagy inkább akadályozhat az interjú során. Egy elegáns és egyszerű táska kifogástalan választás lehet. Férfiaknál szintén egy elegáns és egyszerű aktatáska mellett szólhat a döntés, s ha mégis inkább a zseb marad tárolásra, figyelni kell arra, hogy ne legyen túlpakolva, mivel igénytelen hatást kelthet. Tehát oly módon kell kiválasztani az állásinterjún viselt ruhadarabokat és kiegészítőket, hogy azok igényesen és hitelesen képviseljenek bennünket.
Végezetül a megfelelő ruhadarabok kiválasztása mellett, legfontosabb tényező egy állásinterjún résztvevő személy megjelenésénél a higénia. Az ápoltság igényességre utal, ami elég sok mindent elárul az interjú alany személyiségéről. Férfiaknál a borotválkozásra való odafigyelés, míg nőknél a visszafogott smink használata ajánlatos. A parfüm magabiztosságra utalhat, de erőteljes használata nem nagyon tanácsos. Tehát egy állásinterjún való megjelenést nemcsak a ruhák alkotják, a kiegészítők is fontos szerepet kapnak, melyek kiválasztásánál arra kell figyelni, hogy összhangban legyenek a ruházat egészével.
Kedves olvasó!
Utolsó gondolatként megjegyezném, hogy egy állásinterjúra való felkészülés komoly odafigyelést igényel. Mindig figyelj arra, hogy idejében válaszd ki a megfelelő, s nem utolsó sorban kényelmes ruhadarabokat kiegészítőkkel együtt, hiszen az, hogy milyen külsővel mutatkozol leendő munkáltatód előtt nemcsak az első benyomásban, de a végleges megítélésben is szerepe lehet.