Így készülj az állásinterjúra

Ha tetszett a leendő munkaadódnak az önéletrajzod, és sikeresen eljutottál egy állásinterjúra, akkor nem árt oda felkészülten érkezni. A megfelelő öltözködésről itt olvashatsz bővebben, most azonban néhány szokványos kérdést veszünk sorra, valamint azt, hogyan lehet ezekre megfelelő válaszokkal készülni. Azt is megnézzük, te milyen kérdéseket tehetsz fel, hiszen egy állásinterjú nem egyoldalú esemény.

A magabiztosság fontos: a válaszokat ne tanuld be, csak légy felkészülve különböző helyzetekre, és mindig kedvesen, kultúráltan és nyugodtan válaszolj, függetlenül attól, hogy ki kérdez.

A kérdéseket több kategóriára osztottuk fel, ugyanis mindeniket picit másképp kell megközelíteni.

Allasinterju 02

 

Személyes kérdések

 

Ha ezt kérdezik: Mesélj valamit magadról.

Így válaszolj: Képes vagy elvégezni a munkát? Milyen képesítéseid vannak ehhez a munkakörhöz? Van benned motiváció? Milyen tulajdonságaid vannak, amik ezt bizonyítják? Jól tudsz együtt dolgozni másokkal? Milyen, csapatban jól működő készségeid vannak?

 

Ha ezt kérdezik: Mondd el, hogyan oldasz meg egy problémát.

Így válaszolj: Idézz fel egy korábbi munkahelyi, önkéntességi vagy iskolai problémát és mondd a történetét, hogyan sikerült ezt megoldani.

 

Ha ezt kérdezik: Mik a gyengeségeid?

Így válaszolj: Mindenképp próbáld eladni magad. Tüntesd fel pozitív fényben egy tulajdonságot, amit gyengeségnek gondolsz. Lehet, hogy például hajlamos vagy túl keményen dolgozni, és elhanyagolod a pihenést?

 

Feltételes kérdések

 

Ha ezt kérdezik: Inkább egyedül vagy csapatban dolgoznál egy projekten?

Így válaszolj: Igazából bármelyiket választhatod, de ne írd le teljesen a másik opciót. Elmagyarázhatod például, hogy szeretsz csapattagokkal dolgozni, de teljességgel képes vagy egyedül is kezelni egy projektet.

 

Ha ezt kérdezik: Mi az álommunkád?

Így válaszolj: A munkaadó szempontjából az álommunka náluk van, de nyugodtan nevezz meg egy kicsivel magasabb pozíciót, mint amire pályázol. Talán némi tapasztalatszerzés után fennebb léphetsz a ranglétrán.

 

Ha ezt kérdezik: Mit fog szólni a felettesed, mikor felmondasz a mostani munkahelyeden?

Így válaszolj: Mindenképp indokold meg, miért fogsz hiányozni a mostani munkahelyeden. Mondd el, hogy ott is értékes munkaerő vagy, és tiszteletben tartod őket, ezért betartod a felmondási időt.

 

Készségekkel, tudással kapcsolatos kérdések

 

Ha ezt kérdezik: Mit tudsz a cégünkről?

Így válaszolj: Mindenképp olvass alaposan utána a cégnek mielőtt az állásinterjúra mennél. Tudd meg, kik a fő klienseik és nézz meg néhány sarokszámot. Ne nyomozz túl mélyre, nyilvános adatoknak nézz utána, Székelyföldön sem szeretik különösebben ha valaki tapintatlan, és belső céges adatokat kutat fel, ez bizalmatlanságra is okot adhat.

 

Ha ezt kérdezik: Győzz meg arról, hogy te vagy a legalkalmasabb jelentkező erre a munkára.

Így válaszolj: Mondd el, hogy érdekel a cégük is, nem csak maga a munka, de a tapasztalatod, tudásod, végzettséged alapján gyakorlatilag rád szabták ezt a munkát.

 

Ha ezt kérdezik: Volt már olyan felettesed, akit nem kedveltél?

Így válaszolj: Mondd el, hogy mint bárki másnak, neked is voltak nézeteltéréseid a felleteseiddel, de végülis mindig együtt tudtatok dolgozni, és nagyon sokat tanultál a közös munkából.

Allasinterju 01

 

Most te jössz - kérdezz!

 

Nemcsak lehetőség, de szinte kötelező, hogy te is kérdezz a leendő munkaadódtól. Ha kérdezel, látszani fog, hogy egy magabiztos és dolgozni akaró ember vagy, akit valóban érdekel az állás. Amikről leginkább javasolt kérdéseket feltenni, azok a jövőbeni előlépési lehetőségek a cégen belül, a munkakörrel járó felelősség és a cégre jellemző munkafolyamatok. Ne feledd, a cég legfrissebb sikereivel és fejlődésével tisztában kell lenned; ne kérdezz olyat, aminek már az interjú előtt utána kellett volna nézned.

Végül, mielőtt elmész az állásinterjúra, melegen ajánljuk, hogy gyakorolj! Készülj fel a kérdésekre, gondold végig, hogy még milyen, a cégre, a munkaadóra vagy az interjúztató személyére jellemző kérdések merülhetnek fel, és ezekre legyenek kész válaszaid. Ha felkészülten érkezel az interjúra, az nagyon megodbja az önbizalmad, és csak segíteni fog.